Artık sadece kağıt üzerindeki tariflerin lezzetli gerçeklere dönüştüğü mekan değil mutfak. Günlük hayatın yoğun temposu içinde, evde geçirilen kısıtlı zamanlardaki yeni buluşma noktası. Ebeveynler işten, çocuklar okuldan döndüğünde, aile olmanın keyfine varılan mekan. Dostlarını ağırlamayı seven ev sahibi için, bir yandan konuklarıyla sosyalleştiği sıcak bir ortam. Mutfak, yeni bir anlayışla şekillenen, yeni bir yaşam alanı.

Farklı ihtiyaçlar, farklı mutfaklar yaratıyor. Yemek pişirmeyi hobi olarak gören evdeki şef, yeni lezzetlere açılan kapının ardında, her anın keyfine varabileceği bir ortam ister. Yoğun iş temposu içinde sadece küçük bir sabah kahvesi molasına vakti olanlar, mutfaktaki hayatı kolaylaştıracak pratik çözümler hayal eder. İhtiyaçlarınızın bir listesini yapmak çoğu zaman yeterli olmaz. Size, o listeyi gerçek bir mutfağa dönüştürecek ve bunu yaparken de yaşanılan mekana dair çözümler üretecek bir uzman lazım. Sadece size özel mutfaklar sunan Arteniv Mutfak gibi…

figure-kitchen

İyi bir plan

Gerçek, dekorasyon dergilerinden biraz farklı. Arzu ettiğiniz mutfak karşınızdaki sayfadan size göz kırpsa da, yaşam alanınız ve şartlarınıza uygun olmayabilir. Arteniv Mutfak’ın uzman mimar kadrosu bu yüzden var. En olanaksız mekanlarda bile yaratıcı çözümler üretmek ve kullanıcıya en doğru seçenekleri sunmak için… Mutfağınız için bir şey planlıyorsanız, Arteniv Mutfak mimarlarıyla tanışın. Onların size özel, iyi bir planı olduğunu göreceksiniz.

Önce sağlık

Arteniv Mutfak, hijyenin çok önemli olduğu bu mekanda sağlınızı en ön planda tutuyor. Avrupa standartlarına uygun, insan sağlığıyla dost malzemelerin kullanımının yanı sıra uygulamada da hijyen unsurunu artıran detaylar Arteniv Mutfak’ta.

Hayalden gerçeğe

Bilgisayar ortamında gerçekleşen çizimler, gelecekteki mekanınızı gerçekmiş gibi algılamanız ve tüm sorularınızı netleştirmeniz için ideal. Deneyimli mimar ekibimiz, sürekli güncellenen Arteniv Mutfak Çizim Programı sayesinde mutfağınızın renkli ve 3 boyutlu tasarımı ile karfşınıza çıktığında siz de bize hak vereceksiniz.

Çoktan seçmeli

Farklı zevkler, farklı ihtiyaçlar… Artaniv Mutfak’ta herkese yer var. Burada sizi en iyi biçimde yansıtan mutfağı seçmeniz ve ondan en yüksek düzeyde faydalanmanız için her türlü estetik detay düşünüldü. Sadece tasarımı belirlemekle kalmıyor, farklı kapak modellerinde, çeşitli yüzey ve renk alternatiflerinde seçim yapabiliyorsunuz. Farklı kulp seçenekleri ile mutfağınıza son rötuşu yapmak da yine sizin elinizde.

Kullanıcısıyla dost

Uzun spagetti tencerenizi içine alacak bir üniteye mi ihtiyacınız var? Her sabah tost makinenizi bulunduğu raftan tezgah üzerine almak zahmetine mi katlanıyorsunuz? Arteniv Mutfak’ta her türlü fonksiyon içerikli sorununuzun bir çözümü var. Tasarım ekibimizin başlıca ilham kaynağı kullanıcı ihtiyaçları; uzmanlık alanı ise pratik çözümler ile kullanıcısına cevap veren mutfaklar yaratmak…

Ergonomi ve verimlilik

Sadece seçerken değil, kullanırken de içinize sinmeli. Mutfakta geçirdiğiniz sürenin verimliliği bizim için önemli ve biliyoruz ki, herkesin ihtiyaçları birbirinden farklı. Arteniv Mutfak’ın alternatif çözümleri ile tanıştığınızda, ergonomiye verdiğimiz önemi keşfedecek, mutfakta geçirdiğiniz vakitten aldığınız keyfi katlayacaksınız. Dolap yüksekliği ve tezgah kalınlığını bile kendinizin belirlediği bir mutfakta çalışmaya ne dersiniz?

Aşağıda görebileceğiniz basit uygulama önerileri sayesinde Arteniv Mutfak’ınızı uzun yıllar boyu zevkle kullanabilirsiniz.

Mutfağınızı kullanmaya başlamadan önce…

 1. Tesisatınızda su sızması ve mutfak yüzeyinde su birikmeleri olup olmadığını kontrol ediniz.
 2. Boya, parke cilası, vernik gibi solvent malzemelerle yapılacak işlemler mutfak mobilyasının hem metal aksamına hem de kapak yüzeylerine zarar verebilir. Bu nedenle bu malzemelerle yapılacak çalışmaları mutfak mobilyası montajı öncesinde yapmaya dikkat ediniz.
 3. Mobilyalarınızla ilgili herhangi bir işlemi mutlaka Arteniv Müşteri Hizmetleri çalışanlarından onay alarak yetkili servislerimize yaptırınız. Yetkili servisimiz dışında yapılan müdahalelerin garanti dışı olduğunu unutmayınız.
 4. Mobilyalarınızda bulunan elektrik aksamlarına kesinlikle müdahale etmeyiniz. Tüm işlemleri Arteniv Mutfak’ın yetkili servislerine yaptırınız.

Mutfağınızı kullanırken…

 1. Kapakların hareketini sağlayan menteşeler kapak yükünü taşımak üzere dizayn edilmiştir. Kullanırken üzerine ağırlık koymamaya özen gösteriniz.
 2. Raflarınız ve raf pimleriniz 30 kg yük taşıyacak şekilde dizayn edilmiştir. Raflarınızı yerleştirmeden önce bu sınırı göz önüne alınız.
 3. 120’lik çekmeceler 70 kg, diğer ebatlardaki çekmeceler ise 40 kg taşıma kapasitesine sahiptir.
 4. Davlumbazınızı mutlaka kullanınız.
 5. Kapağa monte çöp kutuları dolduğunda çöpleri bastırarak sıkıştırmayınız.
 6. Mobilyalarınızla beraber gelen cihazların kullanım ve bakım talimatlarını saklayınız.

Mutfağınızı temizlerken…

 1. Mobilyalarınızı temizlerken, özellikle eviye montajı sonrası su izolasyonu için kullanılan silikon malzemeleri kesinlikle bulunduğu yerden kaldırmayınız.
 2. Eviyelerinizin bakım işlemlerini malzeme tanımlarına uyan şekilde gerçekleştiriniz.
 3. Ocak bölgesini mutlaka alüminyum folyo ile koruma altına alınız.
 4. Ahşap çatal bıçak gözlerini kesinlikle bulaşık makinasında veya su ile yıkamayınız.
 5. Ahşap tabaklık rafına kesinlikle ıslak tabak koymayınız.
 6. Su ile temas etmiş yüzeyleri leke kalmaması için mutlaka bezle kurulayınız.
 7. Mutfak mobilyaları üzerinde toz ve krem temizleyiciler kullanmayınız.
 8. Çelik yüzeyler belli periyodlarda özel çelik parlatıcılar ile silinmelidir.

Farklı malzemeler konusunda dikkat etmeniz gerekenler…

 1. Laminat yüzeylerin hasarlarının tamiratı söz konusu olmadığı için tezgah yüzeyini kesinlikle kesme yüzeyi olarak kullanmayınız. Bu yüzeyleri diğer sert ve sivri cisimlerden koruyunuz.
 2. Lake boyalı yüzeylerden kesici ve delici cisimleri uzak tutunuz.
 3. Ahşap yüzeyleri, ağartıcı etkisinden dolayı güneş ışığından koruyunuz.
 4. Çelik yüzeyler çizilme ve darbelere karşı hassastır. Bu yüzeyleri asitle veya deniz suyu ile temas ettirmemeye dikkat ediniz.
 5. Mutfak kapaklarınıza bant yapıştırmayınız.
 6. Boyalı ve parlak yüzeye sahip kapaklarda koruma amaçlı bulunan streç filmi uzun süre çıkarmamanın kapaklarınıza zarar verebileceğini unutmayınız.

Aşağıda görebileceğiniz basit uygulama önerileri sayesinde Arteniv Mutfak’ınızı uzun yıllar boyu zevkle kullanabilirsiniz.

LAMİNE VE POLİMERİK YÜZEYLER

 1. Tezgah yüzeyi kesinlikle kesme yüzeyi olarak kullanılmamalıdır.
 2. Ocaktan alınan veya tabanı sıcak kaplar kesinlikle tezgah üzerine direkt temas ettirilmemelidir.
 3. Yüzeylere, sert ve sivri cisimlerin darbesi önlenmelidir.
 4. Tezgah birleşim yerleri, özellikle eviye ve süpürgelik kenarları mümkün olduğunca sudan korunmalıdır. Tezgah üzerinde herhangi bir yerde su birikmesi engellenmelidir.
 5. Tezgah altı ve yan dolapların kapak üstleri ve yanakları sudan korunmalı, eğer su ile temas gerçekleşmiş ise en kısa sürede kurulanmalıdır.
 6. Leke kalmaması açısından yüzeyler su ile temas etmişse mutlaka bezle kurulanmalıdır.

AHŞAP YÜZEYLER

 1. Temizleme işlemi için kesinlikle aşındırıcı, asitli ve toz temizleyiciler kullanılmamalıdır.
 2. Çok nemli veya nemsiz ortamlar (ideali 18-21°C oda sıcaklığı ve % 50-70 bağıl nemli ortamdır) kaplamaya zarar vereceğinden, bu konunun sipariş aşamasında belirtilmesi gereklidir. Eğer belirtilmemişse bu konunun derhal firmamıza bildirilmesi gereklidir.
 3. Kapak yüzeyinde ve üstünde, ayrıca gövde içinde ve yanaklarda su birikmesi önlenmeli; eğer su ile temas varsa en kısa zamanda kurulanmalıdır.
 4. Yüzeyler darbelerden ve çiziklerden korunmalıdır. Yalnızca küçük hasarlar için rötuş işlemi yapılabilir.

Önemli Not: Ahşap yüzeyler, ağartıcı etkisinden dolayı direkt güneş ışığından korunmalıdır.

ÇELİK METAL KAPLAMALI YÜZEYLER

 1. Çelikler paslanmaz olduğundan herhangi bir şekilde yüzeyleri asitle veya deniz suyu ile temas ettirmekten kaçınılmalıdır (Örn. çamaşır suyu, amonyaklı temizleyiciler). Eğer bir temas mevcutsa hemen duru su ile iyice temizlenmelidir.
 2. Çelik yüzeyler çizilme ve darbelere karşı hassastır. Küçük çizikler çelik pasta ile kapatılabilir. Ancak rötuş yapılan bölgedeki tafllama efekti kaybolur.
 3. Kulplar çoğunlukla dekoratif amaçlarla elektroliz kaplama yöntemi ile kaplanmıştır. Çok sıklıkla ve uygun olmayan temizleme malzemesi ile silinmesi halinde bu kaplamanın kalkma riski mevcuttur.
 4. Toz temizleyiciler kullanılmamalıdır.

Önemli Not: Çelik yüzeylerin ve kulpların asitle temas etmesi sonucunda yüzeyde küçük paslanmalar oluşacaktır.

BOYALI YÜZEYLER

 1. Kesinlikle toz ve krem temizleyiciler kullanılmamalıdır.
 2. Boyalı yüzeyler kesici ve delici cisimlerden uzak tutulmalıdır.
 3. Tezgah altı ve yanı, dolapların kapak üstleri ve yanakları sudan korunmalı, eğer su ile temas gerçekleşmiş ise en kısa sürede kurulanmalıdır.

Önemli Not: Boyalı yüzeylerin çizilme direnci laminata göre daha azdır.